-ویلاشو-غارهای کمربند و هوتو

1396.07.01

اين غار در روستاي «تروجن»، در پنج کيلومتري جنوب غربي شهرستان بهشهر واقع شده‌اند. این غار در دامنه کوه البرز و رو به دریا و در ابتدای ورودی شهر بهشهر و در فاصله پنجاه متری جفت خود، غار کمربند قرار گرفته‌است. اين  غار براي اولين بار در سال 1949 به وسيلة پروفسور «کارلستون» از اساتيد دانشگاه فيلادلفيا شناسايي شد و مورد بررسي قرار گرفت. نتايج حاصله از کاوش‌ها و تحقيقات انجام شده، مبين زندگي انسان‌هاي نخستين (در دوره‌هاي پارينه سنگي، ميانه سنگي و نوسنگي) در غار فوق است.

این غار ، به لحاظ کشف اسکلت انسان با قدمت هفتاد هزار سال معروفیت جهانی دارد. مهمترین این کشفیات اسکلت مادر ۱۶ ساله و نوزاد وی می‌باشند. غار در حال حاضر دو مدخل در در ارتفاع مختلف و یک سوراخ تهویه در سقف دارد. بخشی از فیلم سینمائی افعی با بازیگری جمشید آریا (جمشید هاشم‌پور) در این غار تولید شده‌است.

عمده‌ترين آثار به دست آمده از غار مورد نظر، شامل تيغه‌هايي از سنگ چخماق، سنگ دريايي و استخوان آهويي به نام «لاگازلاسرب گوتروزا» است وهمچنين اسکلت سه انسان در غار کمربند پيدا شده که احتمالاً در 75000 سال پيش از ميلاد مي‌زيستند. آقاي کارلستون، پس از اينکه تحقيقات ساير متخصصان را دقيقاً بررسي کرد، به اين نتيجه رسيد که در دورة ميانه سنگي، ساکنان غار، زندگي خود را با شکار حيواناتي مثل آهو، بزکوهي، گوسفند و بز وحشي مي‌گذراندند. به طوري که در دورة نوسنگي قديم توانستند حيواناتي از قبيل بز و گوسفند را اهلي کنند و حتي به کار زراعت نيز بپردازند.
به طور کلي آثاري که از غارهاي کمربند و هوتو پيدا شده مکمل يکديگرند.
اين وضعيت اجازه مي‌دهد که بتوان در ناحية مازندران، تحويل و تکامل انسان را از دوران يخ‌بندان تا عصر حاضر مورد بررسي قرار داد. غنا و گستردگي اطلاعات حاصله از اين غارها به حدي است که نظير آن در سراسر ايران کم‌تر مشاهده شده است.

آگهی های لیست مقایسه
آگهی برای مقایسه موجود نیست
ورود
نام کاربری
کلمه عبور
کلمه عبور را فراموش کردم. یادآوری